Haftanın Kitap Önerisi #1: “Tarihimiz Ve Biz”

1,778 Toplam Okunma

Artık her hafta bir ‘Haftanın Kitap Önerisi’ köşesinde buluşacağız…

 

“Haftanın Kitap Önerisi” köşesinde bu hafta sizlerle buluşturmak istediğim kitap herkesin çok sevdiği bir tarihçi profesör olan İlber Ortaylı’nın 2008 yılında yayınladığı “Tarihimiz ve Biz”… Kitap, İlber Ortaylı’nın çeşitli vesilelerle yaptığı konuşmalardan derlenmiş. Tarih hususunda okumak isteyen fakat nereden başlayacağını bilemeyen okurlar için ideal bir İlber Ortaylı kitabı. Zira Tarihimiz ve Biz çok geniş bir konu yelpazesine sahip. Kitap düzenlenirken konuşma üslubu saklı tutulmuş. Dolayısıyla okuyucuyu yormayan bir anlatımı var ki bu, tarih konulu kitaplardan, bilhassa da öğretici kitaplardan köşe bucak kaçanlar için bulunmaz bir nimet.

 

İlber Ortaylı

 

Tarihimiz ve Biz, çeşitli konular hakkında bilgi verirken satırlar arasında da çokça detay barındıran bir kitap. Bu, sizleri korkutmasın çünkü detaylar gayet akıcı ve ilgi çekici olarak işlenmiş. Kitabın belki de en önemli yanı, ki ben en çok bu noktaya dikkat çekmek istiyorum, tarih bilincinin propagandadan ve hamasetten uzak bir şekilde oluşması gerektiğini, tarih bilinci oluşturulurken çeşitli kaynaklardan rasyonel bir şekilde beslenilmesinin önemini her satırda vurguluyor olması.

 

 

“Milletlerin ortak hafızası, tarih dediğimiz zaman kesiti içinde oluşur. Bizim dışımızda gibi görünen bir takım olaylar, savaşlar, istilalar, göçler, kimliğimizin oluşumunda son derece müessirdir…Tarihi olaylara, tarihe bigane kalınamayacağını görüyoruz. Bilmesek ve dikkate almasak da tarih kendisini bize dayatıyor.”

İlber Ortaylı/Tarihimiz ve Biz

 

Yazar admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir