Amerika’da En Çok İzlenen Türk Filmi: Kedi

1,912 Toplam Okunma

Genç yönetmen Ceyda Torun’un belgesel filmi Kedi vizyona girdiği Amerika’da ‘yabancı dilde yayınlanmış en çok izlenen 3. belgesel film’ oldu aynı zamanda belgesel, Amerika’da En Çok İzlenen Türk Filmi unvanını da kapmış durumda!

Ceyda Tosun

Boston Üniversitesinde antropoloji okuduktan sonra çeşitli projelerde yer alan Ceyda Tosun, ilk uzun metrajlı filmi olan “Kedi” ile 2016’da kendinden söz ettirmişti.

Amerika'da En Çok İzlenen Türk Filmi Kedi
Amerika’da En Çok İzlenen Türk Filmi Kedi

2014 yılında uzun ve yorucu bir çalışmayla çekilen Kedi, şehr-i şehir İstanbul’u değişmez sakinleri olan kedilerin gözünden dünyaya aktarıyor. Prömiyeri  15. !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali‘nde gösterilen belgesel, izleyenler tarafından oldukça beğenilmişti.

Ardından  Seattle , Vancouver, Palm Springs ve Melbourne gibi Amerika’nın gözde film festivallerinde gösterilen Kedi, festivaller esnasında Amerika’lı  yapım şirketi Oscilloscope tarafından keşfedilmiş ve 10 Şubat 2017’de Amerika’da vizyona girmişti.

Amerika’da En Çok İzlenen Tük Belgeseli Kedi

Amerika’da çok iyi eleştiriler alan film için “karşı konulmaz bir belgesel” ifadesi kullanıldı. NTV Radyo’da Öykü Özdoğan’ın hazırlayıp sunduğu “20 DAKİKA” programına konu olan yönetmen, “Kediler bizim aynamız. Çünkü onlar bizimle beraber köyden kasabaya, kasabadan şehre ve şimdi de megapolise gelen tek varlıklar…” ifadelerini kullandı.

Yazar admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir