Tercih yaparken nelere dikkat etmeli? Uzman görüşlerinden derlemeler…

2,028 Toplam Okunma

Bir üniversite sınavı maratonu daha geride kaldı derken sonuçların açıklanmasıyla birlikte yeni ve kimilerine göre daha zorlu bir maratona girildi. Üniversite tercihi… Çok kısa zamanda kendilerini bir tercih dönemi içinde bulan yüz binlerce öğrenci için “Tercih yaparken nelere dikkat etmeli?” ya da “Üniversite tercihi yaparken nelere öncelik verilmeli?” gibi sorular adeta sihirli sözcüklere dönüşüyor. Biz de bugün tercih yapacak öğrenciler için uzman görüşlerinden derlediğimiz üniversite tercihi aşamasındaki önemli noktaları derledik…

Not: ÖSYM tercihleri 18-26 Temmuz tarihleri arasında alacak.

Kılavuzu çok dikkatli inceleyin!

24 tercih hakkınızın bulunduğu listeyi tamamlamadan önce ÖSYM tarafından yayınlanan kılavuzu dikkatlice inceleyin. Tercih ettiğiniz üniversite ve bölümlerle ilgi kontenjan, taban puanı, özel koşullar gibi birçok bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. Tercih kılavuzunu incelemenin bir diğer yararı ise puan türleri değişen bölümleri görebilecek olmanız. Zira her sene çeşitli bölümler çeşitli puan türlerine alınabiliyor. Ayrıca listenizi hazırlarken ÖSYM tarafından adaylarla geçmiş yerleştirme bilgilerini paylaşmak amacıyla kurulmuş olan “YÖK Atlas” sistemini de ziyaret etmeniz şiddetle önerilir.

 

Üniversite tercihi yaparken gerçekçi olun!

Öncelikle ‘üniversiteye gideyim de ne olursa olsun’ ya da ‘ben her işi yaparım, insan isterse her işi başarır’ diyerek aslında istemediğiniz ya da ilginizin/yeteneğinizin olmadığı bir bölümü sırf puanınızın düşük ya da yüksek olmasından dolayı tercih etmeyin. Aksi taktirde tercih döneminde verdiğiniz bu ani ve üzerinde düşünülmemiş kararlar üniversite yaşamınız boyunca peşinizi bırakmaz. Gerçekçi olun, başarı sıralamanız ve puanınızla birlikte ilgi, yetenek, istek, amaç ve beklentilerinizi de göz önünde bulundurun. Çevre, aile, arkadaş, öğretmen baskısıyla ya da amiyane tabirle ‘gazlamasıyla’ sizinle alakasız olan bir bölümü tercih etmeyin. Sıralamalar, puanlar, puan türleri arasında sıkışıp kalırken, mutluluğunuzu ve isteklerinizi ihmal etmeyin, iyi düşünün.

 

Üniversiteleri araştırın!

Tabi sıralamanız hayal ettiğiniz bölüm ve üniversite için yeterliyse bu maddeyi atlayabilirsiniz çünkü hayalinizdeki üniversiteyi çoktan tanımışsınızdır. Üniversite tercihi dönemindeki en büyük hatalardan biri sadece üniversitelerin popülaritesine, televizyon reklamlarına, tanıtımlarına bakarak karar vermektir. Bu tür tanıtım faaliyetleri elbette ki elzemdir fakat uzmanlar daha detaylı araştırma yapmanızı öneriyor. Örneğin tercih edeceğiniz üniversitenin ve bölümün akademik kadrosuna bakmalısınız. Bölüm, kadro ve öğretim programıyla ilgili bilgi edindikten sonra üniversitenin olanaklarını araştırın. Teknolojik altyapı, kütüphaneleri, akademik yayınları, barınma/yemek olanakları, burs fırsatları, dil eğitimi, yurt dışı imkanları… Bunların hepsi bir üniversiteyi öncelikli kılabilecek asıl kriterlerdir.

 

Tercih sıralaması nasıl yapılmalı?

Tercih listesini yaparken puanları çoğu zaman göz ardı etmelisiniz. Bilindiği üzere önemli olan başarı sıralamalarıdır. Listenizi baştan sona hazırlarken öncelikle hedeflediğiniz bölümün geçmiş yıllardaki taban başarı sıralamalarını göz önüne alın ve üniversiteler arasında isteklerinize ve imkanlarınıza göre öncelik sıralaması yapmaya özen gösterin. Tek bir bölüme odaklanmak istemiyorsanız size yakın alternatif bölümleri de listenize koymanızda yarar var. Son olarak istediğiniz bölüm ve üniversitenin sıralamasıyla sizin sıralamanız arasında uçurum yoksa ‘nasıl olsa gelmez’ diyerek tercihte bulunmamazlık etmeyin.

 

Herkese başarılar!

Yazar admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir