Prof. Dr. Rıdvan Ege Hayatını Kaybetti

1,961 Toplam Okunma

Dünya çapında değerli çalışmaların altında imzası bulunan Prof. Dr. Rıdvan Ege, 92 yaşında hayatını kaybetti.

Türkiye Trafik Kazaları Yardım Vakfı Onursal Başkanı, Ufuk Üniversitesi Kurucu ve Onursal Başkanı, Türkiye Modern Cerrahi Eğitim ve Araştırma Derneği Onursal Başkanı, Türk Ortopedi ve Travmatoloji Derneği Onursal Başkanı, Türk El ve Üst Ekstremite Cerrahisi Derneği Onursal Başkanı olan Prof. Dr. Rıdvan Ege’nin yaşa bağlı sebeplerden dolayı hayatını kaybettiği açıklandı.

 

Türk Tıp ve Eğitim Dünyası Önemli Bir İsmi Kaybetti!

Prof. Dr. Rıdvan Ege, 1925’te Denizli’de doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Denizli’de tamamladı. 1948’de İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni askeri öğrenci olarak bitirdi. Türkiye’de Genel Cerrahi Uzmanı olduktan sonra Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanlığı için 1955’te Amerika’da Columbia Üniversitesine gitti. 1959’da Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı olarak Türkiye’ye döndü. 1962 yılında Harward ve Columbia Üniversitesinde çalıştı.

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Antalya Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin kuruluşunda öncülük eden Ege, 16’sı İngilizce toplam 111 kitap yazdı.

Kurucusu olduğu Ufuk Üniversitesi dışında eşi ve kendisi adına bir Anadolu Lisesi, kızı Ufuk Ege adına bir anaokulu ve kardeşi Avukat İlhan Ege adına İzmir’de bir ilkokul yaptırarak Milli Eğitim Bakanlığı’nın hizmetine verdi.

Büyük Hocayı saygıyla anıyoruz…

Yazar admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir