İngilizce Öğrenenlere Elmas Değerinde Tavsiyeler.

2,311 Toplam Okunma

İngilizce öğrenenlere tavsiye vermek ve yabancı bir dil öğrenmenin önemini anlatmak artık klişeler arasına girdi. Eğitimden iş dünyasına,  her alanda yabancı bir dil sahibi olmak aranan başat özellikler arasında. Öğrenilmesi en mühim olan dil ise hiç şüphesiz İngilizce. Birçok insan ilkokul yıllarından beri bu dili öğrenmek için çırpınıp duruyor. Dil uzmanlarınca öğrenmesi aslında o kadar da zor olmayan bir dil olarak tanımlanan İngilizce ile neden bu kadar bocaladığımız tartışılır. Bundan ziyade sizlere öğrenirken karşılaştığınız zorlukları aşmak için birkaç tavsiye vereceğim. Tabii ki kesin ve net formüller belirlemek imkânsızdır. Ama öğrenme sürecinde en çok yardımcı olan tutumları şöyle sıralayabilirim:

Cesur olun!

Dil sınıflarında sıkça karşılaştığım –ki birçok dil sınıfında bulundum- ve sizi konuşmaktan alıkoyan en büyük etken ‘hadi hata yaparsam’ korkusudur. İngilizce sanıldığı kadar karmaşık olmayan yapılara sahip bir dildir. Mantık dilidir. Türkçe gibi çağrışım gücü yüksek olan bir dil değil aksine sade bir dildir. En önemli ‘skill’ olan konuşma esnasında birçoğumuz hata yapma korkumuzun önüne geçemiyoruz. Bunu aşmak için şöyle düşünmek yerinde olacaktır: Bu dili siz kendi hayatınız, eğitiminiz, işiniz ya da sadece zevkiniz için öğreniyorsunuz. Hata yaptığınız takdirde muhatabınızın ne düşüneceği önemsizdir. Öğrenmede en temel olgulardan birisidir hata yapa yapa doğruya ulaşmak!

Kelime dağarcığınıza daha çok odaklanın!

Dil bilgisinin (grammer) temel kurallarını öğrenmek elbette ki elzemdir. Ama dil bilgisi kurallarına olan hâkimiyetiniz onları yeni kelimeler ile birlikte kullanabildiğiniz kadardır. Karşılaştığınız her kelimeyi not etmek ve bu kelimeleri belli bir ilerleme kaydettikten sonra İngilizce karşılıklarıyla öğrenmek –ki benim dil öğrenmedeki klasik yöntemimdir- kelime bilginizi oldukça genişletecek ve kendinizi daha etkili ifade etmenize olanak sağlayacaktır.

Anlayıp anlamamak önemli değil, yeter ki okuyun!

Bulunduğunuz seviyeye uygun kitaplar okumak, o zamana kadar edinmiş olduğunuz birikimi pekiştirmek açısından önemlidir. Ayrıca okumak, kelime bilginizi artırır, dil bilgisi tekrarı yaptırır, telaffuzu güçlendirir. Bunun dışında tam olarak anlayamadığınız, aşina olmadığınız çok fazla kelime barındıran metinlerle karşılaştığınızda kaçmayın, sabırlı bir şekilde okumaya çalışın. Bu sizi daha karmaşık cümle ve kelime yapılarına aşina kılacaktır.

Bıkmadan dinleyin!

Dinlemek, sizi öğrenmeyi amaçladığınız dile ve o dilin düşünme yapısına yakınlaştıracaktır. Unutmayın ki anadilimizi anne karnında dinleyerek öğreniriz. Bir dil öğrenirken o dili konuşan insanların düşünce yapısını öğrenmek de size konuşurken ve yazarken pratiklik kazandıracaktır. Bu da o dildeki film ve dizileri anlayıp anlamamaya bağlı olmadan izlemekten, o dildeki müzikleri sözleriyle birlikte dinlemekten geçer. Size bu noktada verebileceğim tavsiye şudur: İngilizce bir film ya da dizi izliyorsanız İngilizce alt yazı ile izlemeye, İngilizce bir şarkı dinliyorsanız sözlerine de göz atmaya özen gösterin.

Yazar admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir