Hafta Sonunu Anlamlı Kılacak 2 Muhteşem Film

1,855 Toplam Okunma

Bu hafta sonunu evde geçirmek isteyenler ya da evde geçirmekten başka şansı olmayanlar için “iyi ki evde kalmışım ve izlemişim” dedirtecek tüm zamanların en çok konuşulan filmlerinden ikisini sizlerle buluşturmak istedik. Buyrun…

 

Scent of a Woman (Kadın Kokusu) 1992

IMDB: 8.0

Efsane artist Al Pacino’nun “En İyi Erkek Oyuncu” Oscar’ını aldığı film… Zaten filmi izlerken görme engelli bir emekli albay olan Frank Slade’i canlandıran Al Pacino’nun harika bir iş çıkardığını görecek, ‘Oscar almasaydı ayıp olurdu’ diyeceksiniz. Zira Al Pacino görme engelli olan karakterini oynayabilmek için bir hastanede günlerce gözlemde bulunmuş, filmden sonra da oynadığı rolün zorluğu dolayısıyla gözleriyle ilgili sorun yaşamıştır. Filmin konusuna gelecek olursak, özel bir okulda burslu okuyan Charlie, hafta sonunda para kazanmak için iş aramaktadır. Sonunda bir iş çıkar karşısına, yapması gereken sadece 2 gün boyunca Albay Frank Slade’e bakıcılık yapmaktır. Fakat bu sandığı kadar kolay olmayacaktır zira Albay’ın haftasonu için  çok başka planları vardır. Hayatına son vermeden önce güzel bir seyahat, yemek, kadınlar, tango… gibi. Charlie ise hem Albay’ın yanında olmak zorunda hem de okulda adına açılan bir soruşturmayla ilgilenmek zorundadır.

Filmin en etkileyici sahnelerinden biri, Al Pacino ile güzel oyuncu Gabrielle Anwar’ın müthiş tangolarıdır.

 

Der Untergang (Downfall-Çöküş) 2004

IMDB: 8.3

2. Dünya Savaşı ve Hitler’in Almanya’sı konularına ilgili olanların çoktan izlemiş olması muhtemel bir film çünkü Çöküş (Der Untergang) tarihin en iyi Hitler konulu filmi sayılıyor. Konuyla ilgisi olmayanların bile kesinlikle izlemesi gereken bir film Çöküş.

Filmin başrol oyuncusu, Hitler’i canlandıran Bruno Ganz harika bir iş çıkarmış. Adeta Hitler’den daha da Hitler bir karakterle karşımıza çıkıyor. Film, Hitler’in son sekreteri olan ve 2002 yılında ölen Traudl Junge’un anlatımıyla Hitler’in son günlerini nasıl geçirdiğini ve nasıl intihar ettiğini anlatıyor.

 

Yazar admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir